Projekty realizuje SIEA
Projekty Zelená domácnostiam a Zelená solidarita realizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Pripravujeme projekt Zelená solidarita. Nízkopríjmové domácnosti budú môcť využiť podporu až do výšky 90 % oprávnených nákladov.
Nízkopríjmové domácnosti môžu využiť
príspevky na inštaláciu zariadení
až do výšky 90 % oprávnených nákladov.
Ušetríte a prispejete k zlepšeniu životného prostredia. V novom projekte Zelená domácnostiam je k dispozícii vyše 107,7 milióna eur z Programu Slovensko.
O projekteVýzva na registráciu zariadení je otvorená od 17. augusta 2023. Podporené môžu byť zariadenia, ktoré splnia technické kritériá.
Zaregistrovať zariadenieAk chcete vedieť, ktoré zariadenie na využívanie obnoviteľných zdrojov energie je pre vás vhodné, kontaktujte našu bezplatnú linku SIEA.
Chcem sa poradiťProstredníctvom nového národného projektu Zelená domácnostiam a Zelená solidarita môžu domácnosti získať príspevok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Inštalácie je možné realizovať od 30.10.2023.
Ako postupovať, aby ste mohli využiť poukážku, sa dozviete v nasledujúcich 10 krokoch.
Uistite sa, či môžete získať poukážku na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie z projektu Zelená domácnostiam, ktorá môže pokryť až 50 % nákladov na inštaláciu, alebo zvýhodnený príspevok určený pre nízkopríjmové domácnosti z projektu Zelená solidarita, ktorý môže pokryť až 90 % nákladov na inštaláciu.
Prečítajte si Všeobecné podmienky na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach a osobitné podmienky projektov Zelená domácnostiam a Zelená solidarita. Základnou podmienkou, ktorú musí každá domácnosť splniť, je preukázanie, že vlastní alebo spoluvlastní rodinný dom, rozostavaný rodinný dom alebo inú budovu, ktorá slúži na rodinné bývanie a žiadateľ má v nej trvalý pobyt, prípadne, že je spoluvlastníkom bytového domu v niektorom z regiónov Slovenska. Rozhodujúce je, či je stavba v čase podania žiadosti o vydanie poukážky zapísaná na liste vlastníctva. Či je vaša domácnosť oprávnená využiť podporu, môžete konzultovať na bezplatnej linke SIEA 0800199 399, zvoľte si voľbu 1 alebo 2.
Ak uvažujete o využívaní obnoviteľných zdrojov energie, overte si, aké zariadenie je pre vašu domácnosť vhodné. Každé z nich má svoje výhody a obmedzenia a vyžaduje špecifické podmienky inštalácie a spôsobu využívania. Ak sa chcete v problematike zorientovať, radi vám poradíme na bezplatnej linke.
Základné informácie o výhodách a obmedzeniach jednotlivých druhov zariadení sú k dispozícii na stránke SIEA v časti Zelená domácnostiam. O vhodnosti druhu zariadenia sa môžete poradiť aj priamo so zhotoviteľmi. No oslovte určite viacerých a informácie si preverujte z rôznych zdrojov. Na webových stránkach a propagačných materiáloch nemusia byť uvedené všetky dôležité informácie.
Vyžiadajte si technické návrhy a cenové ponuky od zhotoviteľov a vyberte si riešenie, ktoré vyhovuje vašim požiadavkám a finančným možnostiam. Technický návrh so zariadením, pre ktoré sa rozhodnete, bude slúžiť ako podklad pre vyplnenie žiadosti o preplatenie poukážky, ktorú podáva zhotoviteľ.
Preverte si u zhotoviteľa, či vybrané zariadenie spĺňa požadované technické podmienky a či je uvedené v Zozname podporovaných zariadení pre projekt Zelená domácnostiam a Zelená solidarita. Zariadenia do neho pribúdajú podľa toho, ako sú doručované úplné žiadosti o ich registráciu.
V spolupráci s vybraným zhotoviteľom si ešte raz overte, či spĺňate všetky požiadavky na oprávnenosť žiadosti a nevyhnutné kritériá na vydanie poukážky a ubezpečte sa, dokedy je schopný zariadenie dodať a nainštalovať a lehotu si dohodnite aj zmluvne. V žiadosti o poukážku už neuvádzate výrobcu zariadenia ani presný typ. Konkrétny výrobný typ vášho zariadenia uvedie zhotoviteľ až pri podávaní žiadosti o preplatenie poukážky. Inštaláciu podľa vašich požiadaviek by mal zhotoviteľ zrealizovať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Zmluvu so zhotoviteľom uzatvorte písomnou formou. Nezabudnite si vopred preveriť, či vás chráni aj pri vysporiadavaní prípadných nedostatkov alebo problémov pri inštalácii. Pomôžu vám pritom odporúčané podmienky zmluvy o inštalácii, ktoré pripravila SIEA.
Žiadosť o poukážku z projektu Zelená domácnostiam a Zelená solidarita sa podáva elektronicky, prostredníctvom spoločného registračného formuláru. Detailný postup nájdete v Manuáli pre domácnosti k Informačnému systému. Po vyplnení formulára žiadosti bude na vašu e-mailovú adresu odoslaná verifikačná správa. V nej bude vložený odkaz, prostredníctvom ktorého je potrebné do 24 hodín potvrdiť záujem o poukážku. Až po potvrdení záujmu je žiadosť v pôvodnom systéme zaregistrovaná. Následne dostanete e-mailovú správu o zaradení žiadosti do zásobníka.
Ak chcete požiadať o poukážku z projektu Zelená solidarita, vo formulári v časti 4 je potrebné označiť, že spĺňate podmienky zvýhodnenia pre nízkopríjmové domácnosti. Ak ste už žiadosť vyplnili v minulosti a je v zásobníku, je potrebné vstúpiť do informačného systému cez konto na úpravu žiadosti a vykonať potrebné zmeny. NOVÉ
Pre vstup do konta na úpravu je nutné zadať číslo žiadosti a heslo. Oba prihlasovacie údaje sú domácnosti doručované na e-mailovú adresu uvedenú pri registrácii žiadosti.
Po zaregistrovaní žiadosti sa prihláste do konta na úpravu žiadosti. Žiadosť máte možnosť skontrolovať a upraviť. Meniť môžete všetky údaje okrem miesta inštalácie a e-mailovej adresy. V piatom kroku úpravy žiadosti je uvedený kód na aktiváciu žiadosti. Kód a číslo poukážky zašlite zhotoviteľovi, s ktorým ste uzavreli zmluvu o dodávke a inštalácii zariadenia.
Keď zhotoviteľ zadá do informačného systému číslo poukážky a aktivačný kód, zobrazia sa mu údaje o mieste inštalácie, ktoré je potrebné skontrolovať. Zhotoviteľ má aktivovať vydanie poukážky až vtedy, keď si je istý, že inštalácia bude zrealizovaná v lehote platnosti poukážky, teda do 90 kalendárnych dní od jej vydania.
Inštalácie zariadení podporené z projektu Zelená domácnostiam môžu zabezpečovať iba registrovaní zhotovitelia.